کی میرسد بهار؟

 

 

 

کی میرسد بهار؟

 

 

 

 طبیعت گیلان هم به روال قبل برگشته. روال قبل یعنی چه؟یعنی مه شبانگاهی و

آسمان تمام ابری و باران صبح .یعنی شرجی گرم ظهر  بعضی از روزهای همیشه.

 چقدر زمان برد تا از زیر اوار برف بیرون بیاییم. برف رشت هنوز درپیاده روها  و کوچه ها به 1.5 متر اینطرف و آنطرف پیاده رو میرسد. شهرداری هم که تنها کاری که میکند این شده که برف را در انزلی به دریا بریزدو در رشت به رودخانه ی زرچوب که از داخل شهر عبور میکند.

 

 

چه استفاده ی بهینه ای از منابع طبیعی نه؟ما متاسفانه قدر چیزایی که داریم هم نمی دونیم.

 

برف دوم تهران که زد ما اینجا شاهد باران شدید بودیم. و نمیدانید چه شادی ای  به میان فضا پخش شد. مردم گیلان بیشتر باران دوست دارند.

 

شهرداری لاهیجان درایت بیشتری به خرج  داده . شهر توریستی به همین دردها میخوره دیگه . حالا نه از برف خبری است و نه از سرسره بازی در پیاده روها.

 

این ترم هم تمام شد. این یعنی خداحافظی از پست پلیس راه  لوشان.

 روزها و سالها میچرخند و هستی خود را به ما میبخشند. ما چه به هستی میبخشیم؟

 به بهمن که میرسم مدام می پرسم :کی میرسد بهار و انگار مومنانه در انتظار سوت و چرخ دیوانه وار پرنده های مهاجر میمانم.

  به بهمن که میرسد میپرسم: کی میرسد بهار از اینهمه یخ و برف و اینهمه سرما رها میشویم.

 به بهمن که میرسد میپرسم: کی میرسد بهار . کی میرسد بهار. کی میرسد بهار

 از متولد اردیبهشت چه انتظاری میرود.

 از اینهمه بی برگی و خشکی و سکون و  انفعال طبیعت رنج میبرم.

  روی کوه مه بسته  باران حتمی است.

 

 

   

 

معرفی کتاب : زندگی در پیش رو

 

ترجمه:  لیلی گلستان

 نویسنده : امیل آژ‌ار

 

 

 

 

کاوه گلستان . کسی بود که با عکس ها ی خبری اش به دنیا ثابت کرد . بمباران شیمیایی حلبچه به دست خود رژیم عراق و برای مردم خودش صورت گرفت.تا اون موقع تمام دنیا ما متهم میکردند. که فاجعه به بار آوردیم.  انگار آمریکایی ها طاقت افشای رازهای دیگری از جنگ آمریکا عراق رو نداشتند که تو اولین روزهای اشغال یک عکاس خبری  بین المللی رو کشتند.

 

 

ای ننگ به تو آمریکا. ای ننگ به روی چهره ی کثیفت.  

 

 

 

 

روزها و سالها میچرخند و هستی خود را به ما میبخشند. ما چه به هستی میبخشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 24 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يوسف

و اما مخالفت های از پيش وعده داده شده ام ۱ ) کی می گه برف پياده رو های رشت هنوز يک و نيم متره ؟ .. من که پريروز هم اونجا بودم اينجوری نبود .. بله برف زيادی اومده بود .. آن را هم ديده بودم .. اما الان ديگه خدايی اش يک و نيم متر نيست .. شايد اصلا نيازی به بکار يردن متر هم نباشد ۲ ) زمين استان گيلان ، بلحاظ ژئوپلوتيكي كه دارد ، قدر جذب آب كمتري را دارد ... فلذا براي كشاورزي هايي چون شاليكاري ـ كه آب فراوان نياز دارد ـ بسيار مناسب است .. پس اين خواسته كه برف ها بماند تا جذب زمين شود دور از انتظار است .. ۳ ) و سومی ؟ آهان ! دلبندم ! پليس راه لوشان نه ؛ اين همه مدت آن جاده را رفت و آمد مي كني ندانستي كه آنجا پايسگاه ايست و بازرسي ناجا است كه براي كنترل و بازرسي برقرار شده .. ؟ : حالا

فاطمه

سلام آقای هلوع آخه چرا اينقده زود عصبانی ميشويد؟طوری ميگوئييد بوش من. اينگار من آمريکايی ام.( این برای آمریکایی بودن بود )من به ايرانی بودنم افتخار ميکنم. از اينکه با فارسی مينويسم. ميخوانم. و حرف ميزنم. و فکر ميکنم افتخار ميکنم. درمورد رشت هم من هفته ی پيش رشت بودم. احتمالا شما روزهای اوليه مکافات رو تو رشت نبوديد.ندید چقدر دست و پا شکسته داشتیم . یا چقدر رفت آمد تو کوچه ها سخت بود. و احيانا شما دندون دون دون يعنی سوراخ شده تون درد نميکرده تشريف بياوريد رشت چهار راه گلسار مطب دندان پزشکی. و اين هفته هم که به دلیل امتحانات خيلی خوشگلم لاهيجان هستم. البته تا يکشنبه.بنابراین بنده را عفو بفرمایید. چون از اون هفته تا این هفته گیلان بارندگی خیلی زیاد داشت. حتما برفهای رشت رو ؟آب کرده. نکنه شما هم جزءمسوولین هستید . از این طرفا اومدید؟ به هر حال یه دانشجوی ساده ی ایرانی که ۸ سال ادبیات فارسی خونده و حالا داره مترجمی میخونه رو عفو بفرمایید.

فاطمه

درمورد پست قرنطينه هم ای بابا شما اون گوشه رو مگه ملاحظه نکرديد ؟پست قرنطينه ... پليس راه لوشان. اين نماد برای من يه جور خداحافظی با گيلانه . حال حتی اگه اسمش اين نباشه!!

يوسف

سلام .. بازم به خبط و خطايی که در دو سه کامنت قبلی داشتم اقرار می کنم و پوزش می خواهم پست قرنطينه را نيافتم از متولد فروردين چه انتظاری داريد

آرمان آريايی

سلام..چه خوب شد ياد کاوه گلستان انداختين ما رو..روحش شاد..تقصير آمريکا نيست..تو جنگ حلوا نميدن...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

مرواريد عرفان

سلام فاطمه عزيزم امسال برف و يخبندان و سرما در همه جا بيداد ميکند . منکه تا برف ميايد غمم می گيرد . نميدانستم در گيلان زيبا و سر سبز زندگی ميکنی . مناظر شمال ايران واقعا در زيبائی بی نظير است . برایت ارزوی شادی و پویائی دارم .

ققنوس

کجايی خانومی؟؟

يوسف

سلام .. بازم لطف کنيد عضويت ما را در اتحاديه اتان به ثبت برسانيد مزيد امتنان است

ترجمه های لیلی گلستان رو دوست دارم. همین طور کریم امامی رو. دلم بارون می خواد. خیلی

راد

این کامنت پایینی مال منه. چشاتو درویش کن به کامنت مردم کار نداشته باش خیلی