زنانگی ات را دوست داشته باش!

 

 

 

یک چیزی زنانه از خودت باقی بگذار! یک قِسمی که تو را به زنانگیت متصل کند.یک قسمی که در درونت به زنانگیت احترام بگذارد! بخش بزرگی از وجود ما را جنسیت مان تشکیل میدهد و این برای این است که حس کنیم زنده ایم و زنده باقی میمانیم. زنانی که آنها را مرد میخوانند و هیچوقت از زیبایی و زنانگی شان تقدیر و تحسینی نمیشود همیشه در حسرت به سر میبرند درست مثل مردانی که مردانگی شان نادیده انگاشته و یا تحقیر میشود.آنها هیچوقت در درونشان خودشان را مرد یا زن نمیدانند و این جنسیتِ بین آبین که من اسمش را جنسیت خنثی گذاشتم، بسیار دردآور و زجرآور است.به ما زنان بنابر آموزه های عرفی و دینی از کودکی یاد داده شده که ویژگی های زنانه مان را جلوی چشم نگذاریم و همه چیز را بپوشانیم و  همین حاصلِ زنانی قانع شد که هویت زنانه شان را مدام مخفی کردند یا از آن شرمسار شدند .کودکانِ همین نسل سوخته درست بر عکس مادران نسلی شدند که ویژگیهای زنانه شان را مثل شمشیر به اعتراض بالا بردند(که البته من از آن لذت میبرم) و جامعه از آن طرف بام سقوط کرد.نسل بین آ بینی مثل نسل من با وجودِ دوپاره یا چند پاره، مدتها طول کشید تا زنانگی شان را ترمیم و احیا کنند.حاکمان سعی کردند رنگ و  زنانگی را از جامعه حذف، محدود و محصور کنند اما انگار درست بر عکس طبیعت عمل کردن دودش به چشم خودشان و همه ی ما رفت !

یک چیزی زنانه از خودت باقی بگذار، چیزی مخصوص خودت ،حتی اگر شده یک تبسم شیرین ، چیزی که از آن لذت ببری و لذت ببخشی!چرا که حیات ما به آن وابسته است.از آن شرم نکن! بی افرط یا تفریط، خیلی ساده خودت باش، زن باش!    

همین جا بنویسم که با مردانی که با زنان مثل جنس خنثی رفتار میکنند و یا زنانگی را تنها منحصر به رنگ چهره و اندام میدانند، میانه ی خوبی ندارم.هر چند این گیجی و اغتشاش فکری تقصیر هیچ کدام از طرفین نیست.

امیدوارم جامعه به بلوغِ پذیرش و احترام به جنسیت برسد! 

پیش پیش روز زن 8 مارس  را به شما تبریک میگویم. روز زن برای من روزی است که زنان تلاش کردند تا در جامعه جایی برای خودشان باز کنند تا لایق حقوق برابر باشند نه روز ولادت فاطمه دختر پیامبر !

 

معرفی کتاب : اتاقی از آن خود

نویسنده : ویرجینیا وولف

مترجم : صفورا نوربخش

ناشر : نشر نیلوفر

سال چاپ : 1385

 

این کتاب برای دوستانی که دوست دارند  تفکر زنانه و برابری جنسیتی را بشناسند کتاب فوق العاده خوبی است .در دانشگاه های دنیا مدتها بعنوان کتاب درسی تدریس میشده . خیلی کم حجم و خیلی گویا ست و البته از دستخط پیچیده ی وولف در رمانهاش هم خبری نیست. قبلا هم معرفی اش کرده بودم. دوباره یاد آوری اش میکنم :)

 

 پی نوشت 1: مرسی اصغر فرهادی عزیز . مرسی که جایزه ات را به مردم ایران تقدیم کردی و از صلح و فرهنگ حرف زدی. گمانم چند خطی را که خواندی هیچوقت تا به آخر عمرم  فراموش نکنم.

 

چه میتواند بود ؟

نمیدانم

اما از هیبت و حق شناسی

اشکهای من فرو میریزند

 

واکا از باشو شاعر ژاپنی

 

 

 

/ 4 نظر / 21 بازدید
بیداد(گیله زن)

واووو عالی بود ارماییل درگیری های فکری و کاری مجالی نمیده تا قدری به خودمون فکر کنیم البته شاید هم فضای موجود از سالها پیش این حق رو ازمون گرفته ! بله باید زن بود زنانی که در تاریخ ایران جایگاه بسیار والایی داشتند و طبق روایت هایی به مدت سه هزار سال فرمانروایی می کردند . کافی نیست که تنها به گذشته مان ببالیم امروز بیش از هر زمان دیگری باید زن باشیم درود بر همه زنانی که با باور داشتن خود به راستی عظمت می آفریند [گل][گل][گل]

فافا

چه زيبا خودت هم زنانگيت را به تصوير كشيدي..... اميدوارم روزي اينچنين زيبا از راه برسد...

اكرم

همانطور كه خودت ميداني زنانگي بيش از هرچيز در رفتار است كه خود را نمايان مي‌سازد و نه ظاهر. حق با توست بايد زنانگي‌مان را حفظ كنيم و از آن دفاع كنيم. زنانگي ما همان چيزي است كه ديكتاتورها از آن هراس دارند. خوشحالم كه هنوز زن و زنده هستيم.

یوتاب

چقدر فکر به آن زنانگی مخصوص به خود به دلم چسبید.چقدر چیز تازه ای بود که تا به حال بهش فکر نکرده بود.یعنی نگذاشته بودند که فکر کنم.بس که جامعه مرد سالار است.ممنون