به تماشای شکوفه های گیلاس

این روزها در ژاپن فصل هانامی و ساکورا است. هانامی یعنی به تماشای گل رفتن (هانا: گل + می: دیدن ) و این گل به طور مجاز در این فصل ساکورا: درخت گیلاس و به ویژه شکوفه‌های درخت گیلاس است. از اواخر مارچ، اسفند ماه تا اوایل می، اردیبهشت ماه، فصل شکوفه دادن درخت گیلاس و جشن هانامی است. این جشن آنقدر برایشان مهم است که هر سال ادارۀ هواشناسی طی خبری مدت زمان شکفتن درختان گیلاس را در استانهای مختلف ژاپن به اطلاع مردم میرساند. مردم به دیدار شکوفه‌های گیلاس که عمرشان کمتر از دوهفته است میروند. شکوفه‌های گیلاس حتی مصرف خوراکی و غذایی نیز برای ژاپنیها دارند. و نکته اینکه هیچکدامشان حتی به درختی دست اندازی نیز نمیکنند که شکوفه‌ها را بتکانند یا درخت بینوا را لخت کنند. برای هر ژاپنی احترام به طبیعت  و انسانها آنقدر جا افتاده که حتی سر شاخه‌های زاید درختان را نیز قطع نمیکنند و مثل میراثی برای فرزندان خود و دیگران حفظ میکنند. میدانیم که در آیین شین‌تو، آیین رسمی مردم ژاپن، طبیعت به مثابه خدا پرستیده میشود. هر آستانی رو به طبیعت شایستۀ شکرگزاری و پرستش است. توجه کنید به توری‌ای، دروازه معابد یا دروازۀ خدایان در این عکس و فصل شکفتن. این توری‌ای ها گاه در وسط جنگل، در آستان درختی تنومند، در آستان رود و رودخانه‌ها و معابد شین‌تویی و بودایی نیز دیده میشوند.
مسلما این شکوفه‌های سرخ وسفیدِ زیبا بر هنر و ادبیات ژاپن هم تاثیر به‌سزایی دارند. نقاشی‌های ژاپنی آمیخته از ناز عشاق زیر درخت شکوفان ، فولکور ساکورا ساکورا ا و البته هایکو، واکا و حتی شعرهای فولکور روستایی سرشار از ساکورا و هانامی است.
 همینگونه است برای پاییز و اعتدال پاییزی و به تماشای برگریزان درختان، به ویژه برگریزان درخت افرا، مومیجی، رفتن.


معرفی کتاب : هایکوهای طنزآمیز
شوخی و شوخ‌طبعی در شعر و چوب‌نگاره‌های ژاپنی
گردآورنده : استیون اَدیس
ترجمه : رضی هیرمندی
مهرنوش پارسانژاد
نشر چشمه
سال:1388

این کتاب به معرفی سن‌ریو، نوعی هایکوی طنز‌آمیز با هجایی کمتر از 17 هجا، می‌پردازد. مقدمه و توضیحات گردآورنده و نیز مترجمان دیدگاهی مفید از سیر تاریخی سن‌ریو از پیدایش تا به امروز به خواننده ارائه دهد. سن‌ریو با استفاده از کنایه و شوخ طبعی و طنزی گاه تیره و تلخ ضعف‌های بشری یا حتی موجودات زنده را نشانه میگیرد. هر صفحه همراه است باتصاویر چوب نگاره‌های ژاپنی که عموما مفرح و طنزآمیزند. ضمن اینکه گاهی با توضیح رسا و شیوای مترجم، درک برای خواننده راحت‌تر میشود.

خونی مشترک داریم
اما نسبتی نداریم با هم
پشه‌ی نفرت‌انگیز!
جوسو

/ 5 نظر / 88 بازدید
مجله علمی فرهنگی هنری سیب

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... لطفا به سایت ما هم سر بزنید و نظرتون رو بگید!!! منتظرم! http://sibpedia.ir/

اكرم

طبيعت اگر مقدس نباشد قطعا يگانه پناه انسان است. داري كم كم ما را به ژاپن علاقه‌مند مي‌كني ها. هايكوي بسيار زيبا و رندانه انتهاي مطلبت را دوست داشتم و مايلم كتاب را بخوانم. كتاب قبلي كه معرفي كردي خواندم و بسيار روان و مفيد يافتمش. ضمنا خواهرم كتابي درباره ژاپن برايت فرستاده است!

affa

پاشو بیا خونه ی ما ... ۴ تا درخت گیلاس داره که من مثل پارسال هی از کنارشون رد میشم، نوازششون می کنم، بوشون می کنم و حسشون می کنم ... اگه دوست داشتی بیا با هم از بودنشون لذت ببریم :)

affa

مرسی عزیزم ... خیلی خوشحال شدم از دعوتت ... خیلی :) و خیلی هم دلم می خواست از نزدیک ببینمت :) ... اما حیف نشد :( راستش ۵ شنبه شب کامنتت رو دیدم ولی جمعه قرار بود با دوستامون بریم دریاچه ی اوان، الموت ... که جات خیلی خالی بود. ازت خیلی خیلی معذرت می خوام که اینقدر دیر جواب دادم. اگه دفعه ی بعدی بود و قابل دونستیم حتما میام . بازم ممنون دوستم :*