تیرگان

 

 

 

 

 

 

 

 

روزی از این دست مردمان این سرزمین به میان رودها و رودخانه ها میرفتند.دستبند های رنگی به نام تیرو باد به دست خود وکودکانشان میبستند و لباسهایی شاد با رنگهایی از جنس طبیعت به تن میکردند و به هم آب می پاشیدند و تیرگان و تیردادگان یا  جشن تیر ماه را جشن میگرفتند.

13 تیر ماه سالروز جشن تیرگان است .تیرگان شادترین جشن ایرانی است.فراموشش نکنیم و نگذاریم رنگ سیاه و خاکستری عزای رایج این روزها به تن مردم این روزگار تثبیت شود. 

تیرگان یادآور آرش کماندار است همو که جانش را برای ایران بر کف کمان گذاشت و رفت ...

 

 

 

/ 8 نظر / 40 بازدید
اكرم

دست ديو غم از دامان ايران كوتاه باد! درست مي‌گويي دوست من. ديروز ما بچه‌ها را براي آب‌بازي و پاسداشت تيرگان برديم و البته خودمان هم آب‌بازي كرديم! آنقدر همگي حالشان خوش شده بود كه خودم هم باورم نمي‌شد دمي شادي چنين تاثير شگفتي بر همه داشته باشد. جشن تيرگان، جشن سده، جشن مهرگان و برخي جشن‌هاي ديگر را هنوز مي‌توان نجات داد و شادي را به مردم بازگرداند. روز پنجم اين جشن را هم با يكديگر خواهيم بود. بهترين راه مبارزه با ديوان اهريمن‌پرست غم‌ستا همين است كه شاد باشيم. شايد مهم‌ترين وظيفه‌مان در قبال كودكان هم اين باشد كه شاد بارشان بياوريم. از اينكه به اين موضوع پرداختي سپاسگزارم.

فافا

چه الب نمي دونستم!!! چقدر آيين‌هاي مردمانِ سرزمينمان شاد بوده و حالا.....

یوتاب

خیلی نشوته ی خوبی بود و عمس هم که بی نظیر است.کلی اطلاعات مفید دادید.ممنون

affa

دلم چه تنگ شده بود برااااااااات :*

مدادرنگی

بسیار به جا و در عین حال رسا و پیام آور بود ....ممنون [گل]

شعر و باران

سلام الول باید بگویم عاشق شده ام به پنجره ای که از گوشه وبلاگت باز کرده ای. هر چه که به آب و آفتاب و آسمان پیوند داشته باشد، دوست دارم. تیرگان هم پیوند زمین است با آسمان.