تو قوی‌تری از اشک‌ها!معرفی کتاب: من کسی نیستم جز صدیی ناچیز 
بیست شعر برگزیدۀ مسابقات جهانی

ترجمه: زرین‌تاج پناهی‌نیک
نشر دنیای نو
سال 1980، یک میلیون کودک از 57 کشور دنیا در مسابقه بین‌المللی شعر کودک شرکت کردند. بیشتر اشعار در مورد صلح است. یعنی گویی اینهمه کودک سراسر دنیا به صلح فکر میکردند. حالا دارم فکر میکنم؛ بچه‌هایی هم‌سن من به آرزوشان رسیدند؟ چند نفرشان شاعر باقی ماندند؟ حالا کجای این دنیا بزرگ هستند؟ کتاب را دوست خوبم ترز برای همۀ ما هدیه گرفت. برای تمام دوستانی که دوستشان داشت. خودش میگفت حقوق یک‌ماه کارش را برای خرید این کتاب زیبا هزینه کرده. این هدیه همیشه دلگرمی من است. شاید هم این هدیه و این کتاب  دلگرمی من از وجود کودکانی که سن نمیشاسند. امروز داشتم برای کودکش یکی از ترانه‌های دلخواهش را میفرستادم و به این فکر میکردم که چند نفر از دوستان و آشنایانم همینقدر کودک‌اند؟


مارک برتولی 11 ساله از بلژیک نوشته:


موسیقی بیا!
جنگ را ویران کن،
هیاهوی آن را خاموش کن.
شعر بیا!
جنگ را ویران کن،
فریادش را خاموش کن.
ای موسیقی، ای شعر
تو،
قوی‌تری از اشک‌ها
تو قوی‌تری از  تفنگ‌ها
پس سرود بخوان!
 

 

 Field Of Innocence  را هم از Evanescence  بشنوید.پی نوشت: 21 مرداد، کودکم، ارماییلم، هشت ساله میشود. :) دارم فکر میکنم اگر کودکی داشتم، کودکی از گوشت و پوست و استخوان؛ حالا همین حرفها را برایش میزدم؟ او چطور؟ حالا همین چیزها را میخواست؟ گویی واژه تنها دارایی ما از جهان شده. اما آیا همین واژه ها آنقدر ماندگار هستند که بمانند؟


/ 7 نظر / 34 بازدید
affa

حیف که جنگ همه جا را ویران کرده و خیال تمام شدن هم ندارد :( تولد کودکت مبارک ... :)

affa

اه اه اه ... اصلا چه معنی داره آدم حرف از زنده نموندن بزنه! حالا حالاها باید این بچه رو بزرگ کنی خانوم :))

بیداد(گیله زن)

آخی ارماییل جان تولدت مبارک [لبخند] ارماییل یه خواسته دارم ازت میشه لطفا به مامان بگی تو رو از ما نگیره؟ میشه عزیزم؟ تو تداعی کننده ی امیدها و آرزوهای مایی تو حرف دل تک تک مایی عزیزم تو از جنس صداقتی روی تو روشنایی ماست ارماییل ارماییل از جاذبه ی کودک بودنت استفاده کن و نذار که حتی لحظه ای مادر فکر کنه که میتونه تو رو از ما دور کنه... دوستت دارم عزیزم تولدت مبارک [گل]

فافا

بله حتما نوشته هات خواهند ماند....مراقب کودکت باش.........مثلِ همه بچه ها نیاز به مراقبت دارد..........

اكرم

زيبا نوشته‌اي، از ته دلت. كتاب و شعر خوبي را انتخاب كرده‌اي و.... راستي مي‌داني تو تنها كسي هستي كه هنوز ترز را به ياد داري؟ ترزي كه چهار سال پيش نام و ايمان خود را يك‌جا از دست داد و ديگر حتي نمي‌توانم به ياد بياورم از كجا آمده بود؟

فافا

نه ، هر نوشته ای که ارزشِ خواندن داشته باشد که نوشته های تو اینچنینند...

نسرین

از جنس نوشته های شما و پر معنی و پر از اطلاعات قیمیتی حتمن که می مانند.